Organizacja przewozu środkami transportu drogowego – co należy uwzględnić?

Organizacja przewozu środkami transportu drogowego – co należy uwzględnić?

Optymalna organizacja przewozu środkami transportu drogowego jest kluczowa, jeśli zależy nam na zwiększeniu zysków i zadowolenia klientów. Branża transportowa stale ewoluuje. Oznacza to, że aby być konkurencyjnym na rynku, należy dostosować się do zmian w niej zachodzących. Co powinniśmy uwzględnić, chcąc odpowiednio zorganizować przewóz środkami transportu drogowego? Podpowiadamy!

Organizacja przewozu a uzyskanie odpowiednich licencji i pozwoleń

Jeśli dopiero wchodzimy w świat transportu, pamiętajmy o konieczności uzyskania odpowiednich pozwoleń i licencji. Pozwalają one na organizację przewozu środkami transportu drogowego – zarówno jeśli chodzi o przewóz osób autokarami czy autobusami, jak i przewóz ładunków pojazdami ciężarowymi. W przypadku chęci oferowania transportu krajowego musimy uzyskać licencję transportową wtedy, gdy;

  • chcemy przewozić osoby pojazdami przeznaczonymi do podróżowania więcej niż 9 osób;
  • chcemy przewozić towary pojazdami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Tyczy się to zarówno zespołów pojazdów (auto + przyczepa/naczepa), jak i chęci przewożenia towarów samym pojazdem dostawczym.

Jeśli natomiast naszym marzeniem jest wkroczenie w świat międzynarodowego transportu drogowego, musimy pamiętać o pewnych różnicach, nie tylko jeśli chodzi o koszty uzyskania licencji wspólnotowej, a te się znacząco różnią. Mowa o:

  • konieczności uzyskania pozwoleń lokalnych na przewóz osób pojazdami mogącymi przewozić 7 osób;
  • zmniejszeniu limitu dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów ciężarowych do 2,5 tony.

Odpowiednie ustalenie stawki za dany przewóz

Aby móc odpowiednio organizować przewóz środkami transportu drogowego, powinniśmy przede wszystkim potrafić określić stawkę, za jaką jeździmy. Jest ona zależna od różnych czynników. Pod uwagę powinniśmy wziąć m.in.:

  1. długość trasy przejazdu;
  2. rodzaj przewozu (czy mówimy o transporcie krajowym, czy międzynarodowym);
  3. ukształtowanie terenu przebiegającej trasy.

Ustalenie z naszym kontrahentem tych elementów będzie kluczowe, jeśli chcemy podać mu konkretną stawkę za dany transport. Jeżeli chodzi o pierwszy podpunkt, w przypadku np. tras z Polski do Włoch, które są znacznie dłuższe, niż transporty krajowe, możemy zaoferować klientowi niewielki upust. Pamiętajmy jednak o tym, że transport międzynarodowy to konieczność uwzględnienia opłat za drogi, które w wielu przypadkach są znacznie wyższe, niż w Polsce. Tyczy się to zarówno pojazdów ciężarowych, jak i autokarów.

Dostosowanie się do przepisów transportu drogowego

Przy chęci odpowiedniej organizacji przewozu środkami transportu drogowego, powinniśmy pamiętać o tym, że każda osoba zarządzająca transportem musi być zaznajomiona z odpowiednimi przepisami i normami. Mowa tutaj zarówno o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jak i bardziej skomplikowanych przepisach. Musimy przede wszystkim dostosować się do norm dotyczących czasu pracy i jazdy kierowców zawodowych. Ponadto w przypadku chęci organizacji transportu towarów, powinniśmy wiedzieć, jak odpowiednio rozmieścić ładunek i jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek.

Lokalizator GPS – niezastąpiony w optymalnej organizacji przewozu środkami transportu

Podczas organizacji przewozu środkami transportu drogowego nie można także zapomnieć o procesie śledzenia jego przebiegu. Pomocny w tym okaże się lokalizator GPS, pozwalający na precyzyjne określenie położenia pojazdów i kontrolowanie najważniejszych parametrów trasy. Dzięki rejestratorom GPS możemy m.in. sprawdzić aktualną pozycję samochodu ciężarowego czy autokaru, zweryfikować aktualną prędkość i w odpowiednim momencie zareagować na zachodzące zmiany na trasie przejazdu, np. na korki czy roboty drogowe. Lokalizatory GPS to także możliwość weryfikowania najważniejszych parametrów pojazdu, takich jak zużycie paliwa, czy sprawdzenie, kiedy należy przeprowadzić przegląd techniczny czy okresowy serwis olejowy.

Szacuje się, że montaż lokalizatorów GPS pozwala na zaoszczędzenie nawet do 30% środków, które musielibyśmy wydać w związku z bieżącą eksploatacją pojazdu! Wszystko dzięki odpowiedniej optymalizacji trasy przejazdu czy możliwości kontroli norm spalania danych kierowców. Ponadto lokalizatory GPS okazują się niezastąpione w przypadku ewentualnej kradzieży naszego pojazdu – dzięki nim będziemy w stanie w łatwy sposób sprawdzić jego pozycję. Wysokiej klasy lokalizatory GPS można znaleźć w ofercie ASNET.

Ocena artykułu: 5/5

No comments