Utrzymanie floty pojazdów przewyższa zyski? Poznaj sposoby na redukcję kosztów

Utrzymanie floty pojazdów przewyższa zyski? Poznaj sposoby na redukcję kosztów

Sektor działalności transportowej boryka się z wieloma wyzwaniami oraz problemami, które nie tylko hamują ich rozwój, ale generują bardzo poważne problemy finansowe. Najlepszym tego dowodem jest sprawozdanie samego Krajowego Rejestru Długów. Według instytucji generalny poziom zadłużenia podmiotów zaangażowanych w branżę TSL wynosi już 1,3 mld złotych. Co więcej, tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotowano kolejne zobowiązania, przekraczające 150 milionów złotych. Właśnie dlatego specjaliści poszukują sprawdzonych i skutecznych sposobów na optymalizację mechanizmu pracy oraz kwestii ekonomicznych. Czy lokalizator GPS może przyczynić się do poprawy firmowego budżetu?

Lokalizator GPS – narzędzie nowoczesnego przewoźnika

Profesjonalny i innowacyjny lokalizator GPS, zainstalowany w ciężarówce firmy transportowej, może przyczynić się do wielu pozytywnych zmian. Jednak, aby wykorzystać pełen potencjał urządzenia, należy zapoznać się z jego kompleksowymi możliwościami. Oto one!

Zamów ekspresową wycenę

Lokalizator GPS a monitorowanie zużycia paliwa

Paliwo to element, który jest podstawowym zasobem wykorzystywanym do sprawnego i efektywnego realizowania poszczególnych zleceń. Ten zakres ponoszonych wydatków jest szczególnie istotny w kontekście niedawnych zmian wysokości myta na niemieckich drogach. Dlaczego?

Bowiem finalna cena, dedykowana najcięższym pojazdom zwiększyła się tutaj o 86%, co wywołuje ogromny wpływ na ekonomię świadczonych usług. To jednak nie koniec, ponieważ kolejne kraje już zapowiedziały podobne kroki. Biorąc to pod uwagę, to właśnie umiejętności i możliwości zarządzania zużyciem paliwa są tutaj kluczowe dla utrzymania stabilnej pozycji na bardzo konkurencyjnym rynku usług.

Lokalizatory GPS doskonale sprawdzają się do tego zadania! Oprogramowanie pozwala bowiem na czytelne i przejrzyste identyfikowanie tych tras, które generują najwięcej strat, ale także zysków. Kreowanie specjalnych raportów umożliwia zatem przeanalizowanie dostępnych opcji, a następnie wdrożenie właściwych modyfikacji.

Opisywane lokalizatory GPS pozwalają również na tworzenie charakterystyki naszej floty w kontekście spalania paliwa. Uwarunkowania geograficzne trasy mają bowiem spore przełożenie na intensywność jego zużywania. Taka wiedza umożliwia dostosowanie taboru do poszczególnych tras, maksymalizując produktywność wszystkich środków. Wybór pojazdu o bardziej atrakcyjnych parametrach pod względem spalania może być pewnym środkiem zaradczym.

Możliwości analityczne z rejestratorem GPS

Kolejnym atutem lokalizatorów GPS jest okazja do analizowania osiągnięć i wyciągania odpowiednich wniosków. Wymienione już raporty spalania odzwierciedlają jednocześnie dominujący styl jazdy poszczególnych kierowców. Takie podsumowanie może być doskonałą szansą do nagradzania właściwych postaw i zachowań pracowników.

Dodatkowo, generowane w ten sposób bilanse podkreślają te obszary pracy, które wymagają poprawy – na przykład w formie specjalnych zajęć doszkalających. Dostrzeżenie słabszych stron firmy ułatwia wyeliminowanie negatywnych praktyk i wzmacnianie tych, które przynoszą oszczędności, a w efekcie wartość dla całego przedsiębiorstwa.

Ekonomiczna trasa a monitoring GPS

Lokalizatory GPS zapewniają nadzór w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownik może bezzwłocznie reagować na pojawiające się problemy – a tych w trakcie procesu transportowego z pewnością nie brakuje. Każdy incydent drogowy na trasie przewozu zmniejsza bowiem szansę terminowej dostawy.

Pomimo niezwykle trudnych warunków prowadzenia biznesu przewozowego, wymagania odbiorców nie słabą, a wręcz przeciwnie. Nawet najmniejsze uchybienie lub nieprawidłowość może być pretekstem do zerwania współpracy i poszukiwań innego przewoźnika. Wykorzystanie rejestratorów GPS jest zatem sposobem na zbudowanie przewagi konkurencyjnej i minimalizację ryzyka utraty klienta.

Jednak samo urządzenie pomaga budować oszczędności również w innym aspekcie! Mowa tu o problemie, z którym borykają się wszystkie firmy przewozowe, czyli właśnie o sytuacji pustych przebiegów. Ponownie specjalistyczne oprogramowanie towarzyszące lokalizatorowi GPS otwiera dostęp do bardzo dokładnych danych, pozwalając zidentyfikować przejazdy bez ładunku. Wówczas spedytor lub logistyk zyskuje ewentualność wdrożenia efektywnych działań zapobiegawczych.

Zamów ekspresową wycenę

Bezpieczeństwo kierowcy dzięki lokalizatorom GPS

Inwestycja w lokalizatory GPS sprawia, że tytułowy termin staje się prawdziwą kartą przetargową podczas nawiązywania kolejnej kooperacji lub negocjowania już obowiązujących warunków. Co więcej, tabor wyposażony w takie urządzenie będzie znacznie bardziej atrakcyjny dla potencjalnego zleceniodawcy, co wyróżnia firmę spośród bogatej listy zainteresowanych przewoźników.

Profesjonalny lokalizator trasy zapewnia między innymi geofencing, alarmując o zboczeniu z zaplanowanej trasy, a także system szybkich powiadomień w przypadku problemów technicznych. Jednocześnie należy podkreślić, że to informacja stanowi najważniejszy walor w sektorze TSL.

Lokalizatory umożliwiają automatyczne przesyłanie powiadomień w sytuacji pojawienia się wszelkich odchyleń od planowanej dostawy. Taka opcja pozwala zatem na błyskawiczny kontakt z klientem i aktualizację ustaleń – zdarza się bowiem, że wczesna informacja zapewni załadunek lub rozładunek towaru, nawet pomimo powstałego opóźnienia.

Benefitem jest zatem satysfakcja klienta oraz dyspozycyjność taboru, gotowego do dalszych działań. Praktyczny lokalizator GPS nie tylko aktywuje sporo oszczędności, ale przede wszystkim zwiększa potencjał do wykonywania kolejnych, rentownych zleceń transportowych!

Ocena artykułu: 5/5

No comments