System E-Toll – czym jest i jak działa?

System E-Toll – czym jest i jak działa?

Wraz z dynamicznym rozwojem branży transportowej, coraz większe znaczenie ma precyzyjne monitorowanie pojazdów oraz opłacanie przejazdów na płatnych odcinkach dróg. W odpowiedzi na te potrzeby, rozwinięto System E-Toll, który umożliwia elektroniczną płatność za korzystanie z autostrad i innych płatnych dróg, dzięki czemu zapewnia szybki i wygodny sposób korzystania a co ważne minimalizuje czas oczekiwania w kolejkach na punktach poboru opłat. W tym artykule bliżej przyjrzymy się temu systemowi, jego funkcjonowaniu i korzyściom, jakie oferuje dla przedstawicieli firm transportowych.

Czym jest E-Toll?

E-Toll to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia elektroniczne pobieranie opłat za przejazd przez płatne odcinki dróg. Zastąpił on wcześniejszy system ViaToll w Polsce od 1 października 2021 roku. System ten jest oparty w całości na geolokalizacji GNSS (Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej) oraz wirtualnych bramkach, które sprawdzają, czy opłaty zostały już zapłacone. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii GPS i systemów lokalizacyjnych, system E-Toll jest w stanie dokładnie monitorować ruch pojazdów oraz automatycznie naliczać opłaty za korzystanie z autostrad i innych drogowych punktów poboru opłat.

E-Toll jest zarządzany przez GDDKiA i działa podobnie jak poprzedni system ViaToll

Jak działa system E-Toll?

System E-Toll działa na zasadzie współpracy między specjalnymi urządzeniami montowanymi w pojazdach a infrastrukturą drogową. Pojazdy wyposażone w system E-Toll są rejestrowane w systemie, a na przedniej szybie montuje się dedykowane urządzenie, zwane lokalizatorem GPS E-Toll. Ten lokalizator jest odpowiedzialny za śledzenie pojazdu i przekazywanie informacji o przejechanym odcinku drogi oraz czasie podróży.

Główną zaletą Systemu E-Toll jest to, że kierowca nie musi zatrzymywać się na punktach poboru opłat ani korzystać z tradycyjnych kart i biletów. Dzięki zastosowaniu lokalizatora GPS E-Toll, system automatycznie identyfikuje pojazd oraz nalicza odpowiednią opłatę za przejechany odcinek drogi. Cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym i jest w pełni zautomatyzowany.

Korzystanie z systemu E-Toll jest proste

Aby skorzystać z systemu E-Toll, użytkownicy z pojazdami o wadze powyżej 3,5 tony muszą zainstalować lokalizatory oraz zweryfikować swoje konto poprzez aplikację mobilną. Płatność jest dokonywana za pomocą urządzenia mobilnego, a konto musi być załadowane kwotą minimalną 20 PLN. W przypadku braku opłaty, kierowcy mają trzy dni na zakup biletu, w przeciwnym razie narażają się na kary finansowe. Dla kierowców samochodów osobowych poruszających się z przyczepą również obowiązuje system E-Toll.

Lokalizatory w systemie E-Toll

System E-Toll oferuje wiele opcji lokalizatorów, które są dostosowane do różnych rodzajów pojazdów. Lokalizatory oferują dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne wykrywanie wypadków oraz pomiar liniowego i kątowego przyspieszenia gyro. Popularnymi wyborami dla ciężkich pojazdów są integracje FMT100, FMB140 oraz FMS/CAN.

Dlaczego warto skorzystać z E-Toll?

System E-Toll to nie tylko wygoda i minimalizacja czasu oczekiwania w kolejkach. To również bezpieczeństwo i kontrola nad opłatami drogowymi. Dzięki systemowi E-Toll można uniknąć problemów związanych z brakiem opłat lub opóźnieniami w ich dokonywaniu. Dodatkowo, system E-Toll oferuje wiele opcji lokalizatorów, które pozwalają na dokładne śledzenie pojazdów oraz w razie potrzeby na uzyskanie szczegółowych informacji o wypadkach. Przejazd autostradą jeszcze nigdy nie był tak prosty, wygodny i szybki. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się co jeszcze zyskasz montując lokalizator GPS, który z łatwością połączysz z systemem E-Toll!

Ocena artykułu: 5/5

No comments