Lokalizator GPS

Lokalizator GPS to niewielkie i dyskretne urządzenie, które umożliwia namierzanie (śledzenie) pojazdów lub innych obiektów. Pozwala precyzyjnie określić aktualną pozycję samochodu, kontrolować prędkość i zużycie paliwa. Położenie i szybkość jazdy są odnotowywane w czasie rzeczywistym. Instalacja lokalizatora GPS w pojazdach pozwala raportować przejechane trasy. Dane te mogą posłużyć do analizy i optymalizacji zarządzania firmową flotą, monitorowania tras pracowników i obniżania kosztów zatrudnienia oraz zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą.

Zamów ekspresową wycenę

Jak działa lokalizator GPS?

Lokalizator GPS wykorzystuje technologię satelitarną. Urządzenie ma wbudowany moduł GPS, który odbiera sygnał nadawany przez sztuczne satelity rozmieszone na orbicie ziemskiej. W sygnale zakodowane są informacje o układzie satelitów i trasie, którą przebywa sygnał. Lokalizator GPS odbiera sygnał i przesyła go na serwer. Tutaj dane geograficzne (szerokość i długość geograficzna oraz wysokość – położenie n.p.m.) są rozkodowywane, analizowane, opracowywane i przesyłane jako współrzędne GPS.

Obliczoną pozycję geograficzną najczęściej można przeczytać za pomocą sieci GSM (aplikacje na smartfona) lub aplikacji komputerowej. Teoretycznie można je jednak odbierać przez każdy środek transmisji elektronicznej.

Budowa lokalizatora GPS

Lokalizator GPS składa się z 4 podstawowych elementów: modemu GPS, odbiornika GPS, procesora oraz pamięci.

Mocny odbiornik i sprawny modem GPS przesądzają o dokładności urządzenia. Dobry procesor gwarantuje przesyłanie danych o położeniu z dużą częstotliwością, a pojemna pamięć sprawdzi się do gromadzenia dużej ilości informacji (np. o przejechanych trasach, prędkościach i zużyciu paliwa we flocie firmy transportowo-spedycyjnej).

Lokalizator GPS – najczęstsze zastosowania

Lokalizator GPS najczęściej znajduje zastosowanie w firmach transportowych i spedycyjnych – taksówkarskich, przewożących towary, zajmujących się transportem publicznym (autokary, busy), dostarczających przesyłki kurierskie. Coraz częściej sięgają po nie także przedsiębiorstwa działające w innych branżach, które mają rozbudowaną służbową flotę (np. dla przedstawicieli handlowych, kierowników regionalnych i innych osób pracujących na co dzień w terenie). Lokalizator GPS pozwala na bieżąco śledzić położenie aut poszczególnych pracowników, przejechane przez nich trasy, osiągane prędkości oraz zużycie paliwa. To zapewnia optymalizację zarządzania flotą i oszczędności sięgające nawet 30%. Lokalizatory GPS coraz częściej trafiają także do samochodów prywatnych, ponieważ chronią auto na wypadek kradzieży.

Korzyści płynące z lokalizatora GPS

Lokalizator GPS jest urządzeniem, które oferuje wiele korzyści i z pewnością może istotnie wpłynąć na optymalizację działań firmy. Korzystając z lokalizatorów GPS, będziesz w stanie pobierać bieżące dane techniczne pojazdów, a tym samym stale kontrolować swoją flotę. Nasze urządzenia umożliwią Ci także większą kontrolę nad kierowcami poprzez monitoring czasu pracy kierowcykontrolę czasu postoju, a także kontrolę prędkości, z jaką poruszają się Twoi pracownicy. To niezaprzeczalnie zwiększy bezpieczeństwo zarówno floty, jak i kierowców.

Urządzenia lokalizujące do pojazdów wyposażone są też w czujniki, pozwalające na monitorowanie zużycia paliwa, co z kolei umożliwia analizę i optymalizację ponoszonych kosztów.


Zostaw kontakt, skontaktujemy się z Tobą.    Wysłanie formularza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie i przetwarzanie danych.

    Masz pytania?

    Sprawdź referencje od naszych wieloletnich kontrahentów, którzy już wdrożyli system monitorowania pojazdów we własnej flocie. Dotrzymaj kroku konkurencji i skontaktuj się z nami, aby poznać nasze rozwiązania dotyczące sposobów monitorowania pracy pojazdów i kierowców przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych łączących monitoring GPS i transmisję danych przez internet.