Lokalizator GPS

Lokalizator GPS to niewielkie i dyskretne urządzenie, które umożliwia namierzanie (śledzenie) pojazdów lub innych obiektów. Pozwala precyzyjnie określić aktualną pozycję samochodu, kontrolować prędkość i zużycie paliwa. Położenie i szybkość jazdy są odnotowywane w czasie rzeczywistym. Instalacja lokalizatora GPS w pojazdach pozwala raportować przejechane trasy. Dane te mogą posłużyć do analizy i optymalizacji zarządzania firmową flotą, monitorowania tras pracowników i obniżania kosztów zatrudnienia oraz zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą.

Zamów ekspresową wycenę

Jak działa lokalizator GPS?

Globalny System Nawigacji Satelitarnej, czyli GPS, opiera się na sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Każdy satelita emituje stałe sygnały radiowe zawierające informacje dotyczące czasu i swojej pozycji. Czujnik GPS na ziemi odbiera sygnały z co najmniej trzech satelitów i oblicza swoją dokładną pozycję na podstawie czasu, jaki sygnały potrzebują, aby przebyć odległość między odbiornikiem, a satelitą. Dzięki temu trójwymiarowemu pomiarowi urządzenie GPS może precyzyjnie określić swoją współrzędną geograficzną, taką jak szerokość, długość i wysokość. Im więcej satelitów bierze udział w pomiarze, tym dokładniejsza jest lokalizacja nadajnika GPS.

Obliczoną pozycję geograficzną najczęściej można przeczytać za pomocą sieci GSM (aplikacje na smartfona) lub aplikacji komputerowej. Teoretycznie można je jednak odbierać przez każdy środek transmisji elektronicznej.

Budowa lokalizatora GPS

Lokalizator GPS składa się z 4 podstawowych elementów: modemu GPS, odbiornika GPS, procesora oraz pamięci.

Mocny odbiornik i sprawny modem GPS przesądzają o dokładności urządzenia. Dobry procesor gwarantuje przesyłanie danych o położeniu z dużą częstotliwością, a pojemna pamięć sprawdzi się do gromadzenia dużej ilości informacji (np. o przejechanych trasach, prędkościach i zużyciu paliwa we flocie firmy transportowo-spedycyjnej).

Zastosowania GPS – poznaj możliwości lokalizatorów

Lokalizator GPS najczęściej znajduje zastosowanie w firmach transportowych i spedycyjnych – taksówkarskich, przewożących towary, zajmujących się transportem publicznym (autokary, busy), dostarczających przesyłki kurierskie. Coraz częściej sięgają po nie także przedsiębiorstwa działające w innych branżach, które mają rozbudowaną służbową flotę (np. dla przedstawicieli handlowych, kierowników regionalnych i innych osób pracujących na co dzień w terenie). Lokalizator GPS pozwala na bieżąco śledzić położenie aut poszczególnych pracowników, przejechane przez nich trasy, osiągane prędkości oraz zużycie paliwa. To zapewnia optymalizację zarządzania flotą i oszczędności sięgające nawet 30%. Lokalizatory GPS coraz częściej trafiają także do samochodów prywatnych, ponieważ chronią auto na wypadek kradzieży.

MODUŁ GPS DO SAMOCHODU – KIEDY WARTO Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

Lokalizatory GPS znalazły szerokie zastosowanie w różnych rodzajach pojazdów, przynosząc liczne korzyści w zakresie monitorowania, zarządzania flotą i poprawy efektywności operacyjnej. W przypadku pojazdów osobowych, moduł GPS do samochodu umożliwia śledzenie trasy, monitorowanie prędkości i lokalizację pojazdu w czasie rzeczywistym, co może być przydatne zarówno dla indywidualnych kierowców, jak i firm przewozowych.

W sektorze pojazdów ciężarowych, lokalizatory GPS są kluczowym narzędziem do optymalizacji tras i monitorowania transportu. Dają one możliwość śledzenia czasu dostawy, zoptymalizowania tras w czasie rzeczywistym i minimalizacji opóźnień, co przekłada się na efektywne zarządzanie flotą.

W przypadku pojazdów dostawczych, lokalizatory GPS pozwalają na dokładne śledzenie ruchu i dostaw, co z kolei ułatwia planowanie tras, optymalizację obszarów dostaw oraz minimalizację kosztów operacyjnych.

Lokalizatory GPS w rolnictwie są używane do monitorowania i zarządzania maszynami rolniczymi, co pomaga w optymalizacji prac polowych, prowadzeniu precyzyjnych zabiegów agrotechnicznych oraz monitorowaniu efektywności rolniczej.

W dziedzinie pojazdów do przewozu osób, takich jak taksówki czy busy, lokalizatory GPS pomagają w monitorowaniu trasy, poprawie bezpieczeństwa pasażerów i efektywnym zarządzaniu flotą.

Pojazdy komunalne, takie jak samochody śmieciarki czy pojazdy służb miejskich, korzystają z lokalizatorów GPS do zoptymalizowania tras, monitorowania czasu pracy oraz planowania działań utrzymaniowych.

W sektorze maszyn budowlanych, nadajniki GPS do samochodu umożliwiają śledzenie lokalizacji maszyn, kontrolę zużycia paliwa, a także efektywne zarządzanie pracą na placu budowy.

Korzyści płynące z lokalizatora GPS

Lokalizator GPS jest urządzeniem, które oferuje wiele korzyści i z pewnością może istotnie wpłynąć na optymalizację działań firmy. Korzystając z lokalizatorów GPS, będziesz w stanie pobierać bieżące dane techniczne pojazdów, a tym samym stale kontrolować swoją flotę. Nasze urządzenia umożliwią Ci także większą kontrolę nad kierowcami poprzez monitoring czasu pracy kierowcykontrolę czasu postoju, a także kontrolę prędkości, z jaką poruszają się Twoi pracownicy. To niezaprzeczalnie zwiększy bezpieczeństwo zarówno floty, jak i kierowców.

Urządzenia lokalizujące do pojazdów wyposażone są też w czujniki, pozwalające na monitorowanie zużycia paliwa, co z kolei umożliwia analizę i optymalizację ponoszonych kosztów.


Zostaw kontakt, skontaktujemy się z Tobą.



    Wysłanie formularza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie i przetwarzanie danych.

    Masz pytania?

    Sprawdź referencje od naszych wieloletnich kontrahentów, którzy już wdrożyli system monitorowania pojazdów we własnej flocie. Dotrzymaj kroku konkurencji i skontaktuj się z nami, aby poznać nasze rozwiązania dotyczące sposobów monitorowania pracy pojazdów i kierowców przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych łączących monitoring GPS i transmisję danych przez internet.


    Ocena artykułu: 5/5