Nieobowiązkowe i obowiązkowe wyposażenie autobusu

Nieobowiązkowe i obowiązkowe wyposażenie autobusu

Autobusy wciąż stanowią niezwykle ważne ogniwo transportu publicznego. Bez względu na dedykowany kierunek podróży, pojazdy te muszą spełniać określone standardy pod względem bezpieczeństwa, ale również komfortu jazdy. W dzisiejszym artykule omówimy różnicę pomiędzy obowiązkowym oraz nieobowiązkowym wyposażeniem autobusów i pokażemy, jak łatwo podnieść satysfakcję wszystkich klientów przedsiębiorstw transportowych oraz agencji turystycznych.

Różnica pomiędzy wyposażeniem nieobowiązkowym i obowiązkowym

Tytułowe zagadnienie nawiązuje do aktualnych przepisów prawa. Część ekwipunku i kwestii technicznych wynika wprost z regulacji, natomiast pozostałe elementy oprzyrządowania mają na celu podniesienie jakości samej wycieczki. W konsekwencji, wszelkie dodatki podnoszą atrakcyjność usługi danego operatora transportowego, dostosowując się do oczekiwań użytkowników pojazdu. Co to oznacza w praktyce?

Wyposażenie obowiązkowe autobusu

Wskazówki na temat obligatoryjnego zaopatrzenia autobusów znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Pakiet niezbędnych informacji znajduje się w rozdziale piątym, działu trzeciego.

Już w pierwszym paragrafie ustawodawca wskazuje na potrzebę właściwego zaprojektowania miejsc tak, aby nie przekroczyć masy całkowitej autobusu. Pojazd powinien zatem posiadać widoczny i czytelny komunikat na temat dopuszczalnej liczby miejsc do siedzenia oraz stania – regularna komunikacja uwzględnia również tablice kierunkowe. Kolejny punkt wskazuje na potrzebę co najmniej jednej pary drzwi po prawej stronie pojazdu. Ilość ta zwiększa się o dodatkowe przejście w przypadku komunikacji publicznej.

W tym miejscu należy również dodać wyjście awaryjne, urządzenie do oświetlania wnętrza, a także dwie odpowiednio zlokalizowane gaśnice. Co więcej, pracownicy komunikacji publicznej powinni być wyposażeni w specjalną zasłonę tuż za miejscem kierowcy, która zapobiega pogarszaniu widoczności podczas włączonego oświetlenia wewnątrz pojazdu.

Autobus musi posiadać apteczkę doraźnej pomocy, ogumione koło zapasowe, a także szyby przeciwsłoneczne lub zasłony w bocznych oknach. Pojazd powinien posiadać także wydajny bagażnik, który gwarantuje bezpieczeństwo oraz czystość wszystkich przewożonych ładunków – te punkty nie dotyczą jednak przewoźników komunikacji miejskiej, podmiejskiej oraz realizacji przewóz okazjonalnych w granicach administracyjnych miasta i gminy.

Warto podkreślić, że osobne pomieszczenie dedykowane kierowcy wymaga jednocześnie specjalnego systemu umożliwiającego nadawanie sygnału z wnętrza autobusu właśnie do takiej przestrzeni. Sam autobus musi mieć także lusterko pozwalające na kontrolowanie jego wnętrza oraz specjalną przestrzeń dla niepełnosprawnego pasażera. Autobus może być również wyposażony w dachowe wyjście awaryjne i światło przeznaczone do oświetlania stopni drzwi.

Wyposażenie nieobowiązkowe autobusu

Powyższe elementy umożliwiają bezpieczny i sprawny przewóz wszystkich pasażerów, ale nie mają one większego wpływu na zwiększony komfort w trakcie samej eskapady. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, aby skutecznie zwiększyć konkurencyjność usług przewozu podróżnych.

Pierwszym aspektem jest samo bezpieczeństwo. Profesjonalny system GPS do przewozu osób jest znakiem rozpoznawczym doświadczonego, sprawdzonego i odpowiedzialnego operatora, co przekłada się na szereg benefitów dla samych klientów.

Poza wzmożoną asekuracją dla turystów oraz ich walizek, konsumenci otrzymują przemyślany i odpowiednio zorganizowany harmonogram wyprawy. Lokalizator GPS umożliwia bowiem dokładne zaplanowanie każdej trasy, uwzględniając niezbędne postoje oraz punkty pośrednie. Taki model działania zdecydowanie zwiększa zadowolenie z każdej przejażdżki.

Co więcej, optymalizacja drogi wpływa również na jej skrócenie. W rezultacie podróżni szybciej docierają do miejsca docelowego i dłużej cieszą się swym pobytem. Jak widać, specjalistyczny lokalizator GPS w pojazdach do przewozu osób wpływa na najważniejsze czynniki warunkujące satysfakcję interesantów.

Innym przykładem podniesienia poziomu usług za pomocą wyposażenia jest system multimedialny. Wszelkiego rodzaju interaktywne odtwarzacze efektywnie niwelują trudy podróży i zapewniają doskonałą rozrywkę na wiele godzin jazdy. Tego rodzaju technologia może służyć również, jako informacja pasażerska, przekazując dane na temat aktualnego miejsca pobytu lub zbliżających się postojów. Świetnym składnikiem przewagi jest również udostępnienie Wi-Fi.

Następnym komponentem jest samo siedzenie. Wygodne i obszerne fotele poprawiają doznania pasażerów, nie ograniczając ich ruchów. Wówczas klient czuje witalność i energię, nawet po naprawdę długiej wyprawie.

Końcowy fragment dedykowany jest komfortowi termicznemu. Nowoczesne usługi przewozu osób powinny zapewnić odpowiedni poziom temperatury, dostosowując się do panujących warunków atmosferycznych oraz pory roku. Pasażerowie cenią sobie także obecność toalety.

Ocena artykułu: 5/5

No comments