Co to jest GPS i jak działa?

System GPS znajduje zastosowanie w celach wojskowych oraz cywilnych. Obecnie stosuje się go m.in. w nawigacji lotniczej, morskiej i lądowej (m.in. do nawigacji samochodowej), telefonii komórkowej, geodezji oraz turystyce (dostępne są odbiorniki GPS w wersji kieszonkowej, pozwalające np. na bezpieczne wędrowanie po górach). Dowiedz się, czym jest GPS oraz jak działa.

Co to jest GPS?

Czym jest GPS? Global Positioning System (GPS) jest satelitarnym systemem nawigacyjnym o globalnym zasięgu. GPS wykorzystuje sztuczne satelity (minimum 24 niezależne od siebie) i pozwala wyznaczać współrzędne geograficzne oraz wysokości nad poziomem morza z dowolnego punktu, w którym zainstalowane są urządzenia odbiorcze.

Sztuczne satelity zostały umieszczone na orbicie przez Amerykański Departament Obrony do celów wojskowych (początki tworzenia systemu sięgają 1973 roku). W latach 80. XX wieku system udostępniono do użytku cywilnego. Obecnie GPS jest darmowy i dostępny z każdego punktu na świecie. Działa nieprzerwanie – 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Stosowane są 2 kody:

  • precyzyjny (P) – jest zastrzeżony przede wszystkim dla wojska. Umożliwia bardzo precyzyjne wyznaczanie pozycji do 16 m i prędkości do 0,2 m/s,
  • standardowy (C/A) – ogólnodostępny, daje dokładność lokalizacji do 100 m.

Co to GPS i na czym polega jego działanie?

Satelity GPS są umieszczone na orbicie ziemskiej, gdzie 2 razy dziennie okrążają planetę po ściśle określonej trasie. Każdy ze sztucznych satelitów transmituje swój unikalny sygnał oraz parametry orbitalne. Urządzenia GPS (odbiorniki) dekodują ten sygnał i automatycznie obliczają lokalizację każdej satelity.

Pozyskane informacje odbiorniki wykorzystują do obliczania dokładnej lokalizacji użytkownika. Urządzenie mierzy czas potrzebny na odbiór wyemitowanego sygnału z satelity, co pozwala określić odległość użytkownika od satelity, a następnie na tej podstawie wyliczyć i przeanalizować jego dokładne położenie w danym momencie. Połączenie odbiornika z minimum 2 satelitami pozwala obliczyć szerokość i długość geograficzną. Połączenie z co najmniej 4 satelitami pozwala ustalić szerokość, długość i wysokość, czyli pozycję trójwymiarową. Przeciętnie odbiorniki GPS śledzą 8 lub więcej satelit (w zależności od położenia urządzenia oraz pory dnia).

Co to GPS oraz co warto wiedzieć o satelitach?

Satelity (21+3 zapasowe) są rozmieszczone na sześciu kołowych orbitach nachylonych do równika pod kątem 55 stopni, na wysokości około 20 200 km. Takie położenie pozwala uzyskać z każdego punktu na Ziemi dostęp do minimum 5 satelit. System zarządzany jest przez główną stację naziemną zlokalizowaną w Falcon (stan Colorado Springs w USA). 4 stacje pomocnicze mieszczą się na Hawajach, Diego Garcia, Kwajalein oraz Wyspach Wniebowstąpienia. Stacja główna odpowiada za analizę sygnałów nadanych przez satelity. Z pozyskanych danych tworzone są depesze nawigacyjne, które trafiają poprzez satelity do użytkowników.

Współrzędne GPS – Jaka jest dokładność odbiorników GPS?

Współczesne odbiorniki, a co za tym idzie współrzędne GPS są bardzo precyzyjne. Większość z nich (np. nawigacja samochodowa czy lokalizator GPS) rozpoczyna komunikację ze sztucznymi satelitami tuż po włączeniu. Renomowane urządzenia są w stanie utrzymać dokładność do około 10 m. Pewne zakłócenia mogą powodować niekorzystne warunki atmosferyczne.


Zostaw kontakt, skontaktujemy się z Tobą.    Wysłanie formularza jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie i przetwarzanie danych.

    Masz pytania?

    Sprawdź referencje od naszych wieloletnich kontrahentów, którzy już wdrożyli system monitorowania pojazdów we własnej flocie. Dotrzymaj kroku konkurencji i skontaktuj się z nami, aby poznać nasze rozwiązania dotyczące sposobów monitorowania pracy pojazdów i kierowców przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych łączących monitoring GPS i transmisję danych przez internet.


    Ocena artykułu: 5/5