Jakie powinny być kwalifikacje kierowcy samochodu ciężarowego?

Jakie powinny być kwalifikacje kierowcy samochodu ciężarowego?

Branża TSL jest niezwykle wymagająca. Nie dziwi więc fakt, że aby pracować jako kierowca zawodowy, należy uzyskać odpowiednie uprawnienia, które nie kończą się na zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Jakie kwalifikacje są wymagane, aby stać się kierowcą samochodu ciężarowego? Podpowiadamy!

Kierowca zawodowy i odpowiednia kategoria prawa jazdy

Podstawowym wymaganiem, jakie stawia się przed kandydatami na kierowców zawodowych, jest ukończenie kursu na prawo jazdy. Jeśli chcemy poruszać się zestawem pojazdów z naczepą lub przyczepą, powinniśmy zdać egzamin na prawo jazdy C+E. Jeśli jednak chcemy kierować pojazdem o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, który nie będzie „ciągnąć” za sobą ani naczepy, ani przyczepy ciężkiej, wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii C.

Aktualne badanie lekarskie kierowcy zawodowego i oświadczenie o przebytych testach psychologicznych

Podobnie, jak w przypadku chęci zrobienia prawa jazdy na kategorię B, kierowcy zawodowi także muszą wykonać odpowiednie badanie lekarskie. Ma ono na celu określenie ogólnego stanu zdrowia kandydata na kierowcę. Lekarz bada wtedy nasz wzrok, słuch, układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy. Co ważne, kierowcy zawodowi muszą także uzyskać pozytywny wynik na tzw. psychotestach dla kierowców. Są to badania psychologiczne, określające ogólny stan psychiczny kandydata na kierowcę, jego reakcje i koncentrację. Psycholog przeprowadzający takie badania wykonuje także wywiad, podczas którego określa to, czy kandydat nie jest uzależniony od substancji psychoaktywnych, np. alkoholu czy narkotyków.

Zdobyte świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy

Jeżeli naszym celem jest stanie się kierowcą zawodowym, musimy pamiętać o zdobyciu świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jest ono możliwe do uzyskania po pozytywnym ukończeniu kursu kwalifikacyjnego i zdaniu odpowiedniego egzaminu. Jeśli już mamy świadectwo kwalifikacji zawodowej, musimy pamiętać o tym, że naszym obowiązkiem będzie jego odnawianie raz na 5 lat.

Karta kierowcy do tachografu

Chociaż wyrobienie karty kierowcy nie jest obowiązkowe, jeśli chcemy pracować zawodowo jako kierowcy, musimy pamiętać o tym, że w większości przypadków nasi przyszli pracodawcy mogą wymagać takiego dokumentu. Służy on do rejestrowania czasu pracy i jazdy kierowcy z użyciem tachografu cyfrowego. Pamiętajmy, że pakiet mobilności wprowadza na przewoźnikach obowiązek wymiany tych urządzeń na najnowszą, niezwykle zaawansowaną generację do 19 sierpnia 2025 roku, w przypadku firm trudniących się transportem międzynarodowym.

Oznacza to, że od tego czasu będzie nam ciężko znaleźć pracę, w której do rejestracji czasu pracy i jazdy wykorzystywane są tzw. tarczki, czyli papierowe wykresówki. Jeśli natomiast jesteś właścicielem firmy transportowej, koniecznie zainteresuj się montażem rejestratorów GPS w swoich pojazdach. Tego rodzaju urządzenia pozwalają na stałe monitorowanie trasy pojazdu, zużycia paliwa i kontrolę aktywności kierowcy. Wysokiej klasy systemy monitoringu GPS udostępnia firma ASNET.

Ocena artykułu: 5/5

No comments